Strona główna
Farmacis - laminarne.pl
Farmacis - laminarne.pl

Farmacis - laminarne.pl

62-030, Luboń, Juranda 4a

Do czego służą Komoru laminarne i jaka jest zasada ich działania?

Komory laminarne to urządzenia laboratoryjne służące do utrzymania bardzo czystego i kontrolowanego środowiska pracy. Zasada ich działania polega na przepuszczaniu powietrza przez filtry HEPA lub ULPA, które zatrzymują cząstki i drobnoustroje, a następnie kierowaniu tego powietrza w równoległych strumieniach o stałej prędkości, tworząc „warstwę” czystego powietrza, która zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami w czasie wykonywania czynności laboratoryjnych. Dowiedz się, do czego dokładnie służą komory laminarne i jaka jest zasada ich działania.

Do czego służą komory laminarne?

Komory laminarne znajdują zastosowanie w utrzymaniu czystego i kontrolowanego środowiska pracy w laboratoriach oraz w innych miejscach, gdzie wymagana jest kontrola jakości powietrza. Są one stosowane do wykonywania precyzyjnych prac, takich jak hodowle komórkowe, przygotowywanie roztworów, manipulowanie substancjami chemicznymi, badania mikrobiologiczne itp. Komory laminarne zapewniają ochronę przed zanieczyszczeniem próbek oraz przed zanieczyszczeniem środowiska zewnętrznego poprzez przepuszczanie powietrza przez filtry HEPA lub ULPA.

Kształtem komory laminarne podobne są do wyciągów laboratoryjnych. Jednak w klasycznym schemacie komory występuje ruch powietrza, który jest odwrotny niż w przypadku dygestorium. W niektórych sytuacjach, mimo zaburzenia laminarnego ruchu powietrza, może do niej zostać podłączony palnik (najczęściej gazowy). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest chociażby wyżarzanie pętli bakteriologicznych.

Komory laminarne – zasada działania

Komory laminarne dostępne na stronie laminarne.pl działają na zasadzie utrzymywania przepływu czystego powietrza w stałych warunkach. Powietrze jest pobierane z otoczenia przez wentylator, a następnie przefiltrowane przez specjalne filtry HEPA lub ULPA, które zatrzymują cząstki i drobnoustroje. Czyste powietrze jest następnie kierowane przez specjalne dysze w równoległych strumieniach o stałej prędkości, tworząc tzw. warstwę czystego powietrza. Praca wewnątrz komory laminarnej odbywa się w obszarze tej warstwy, gdzie powietrze jest wolne od zanieczyszczeń – są zwykle klasyfikowane jako urządzenia klasy 100 lub 10 000, w zależności od poziomu czystości wymaganego w konkretnych zastosowaniach.

Copyright 2025 Sbpkrakow.pl - wszelkie prawa zastrzeżone